воскресенье, августа 24, 2014

90-річчя Павла Загребельного

      
     25  серпня 2014 р. уся українська спільнота   святкує  90-річний ювілей  Павла Архиповича Загребельного, класика української літератури,  твори якого видаються великими тиражами. Його називають Нестором-літописцем  ХХ століття, адже романи Загребельного  – це своєрідний літопис багатостраждальної української історії від сивої давнини Київської Русі до першого десятиліття незалежності.
Наведемо декілька цікавих фактів з життя та творчості  відомого українського письменника.


Під час Великої вітчизняної  війни у неповних 17 років майбутній письменник пішов добровольцем на фронт. Курсантом артучилища брав участь в обороні Києва. У серпні 1942 р., тяжко поранений, потрапив у німецький полон. До лютого 1945 р. перебував у гітлерівських концтаборах. Був офіцером Радянської військової місії при   1-й американській армії та в англійській зоні окупації Німеччини.

У  літературі  П. Загребельний заявив про себе в 1949 р. Першу книжку видав в 1953 р. («Каховські оповідання»), а утвердив себе як оригінального і талановитого прозаїка повістю «Дума про невмирущого» (1957) та збіркою «Новели морського узбережжя» (1958).

У 1961-1964 рр. Павло Архипович працював головним редактором газети «Літературна Україна», що в ці роки, завдяки йому, стала трибуною шістдесятників.

У 1979-1986 рр. Загребельний очолював Спілку письменників України, був головою Комітету по Державних  преміях ім. Т. Г. Шевченка, обирався депутатом Верховних  Рад колишнього Союзу та України.

Серед жанрово-стильового розмаїття романістики  Загребельного особливе місце належить  історичній прозі. Саме творами «Диво»,  «Євпраксія», «Роксолана», «Я, Богдан» він завоював популярність і увагу читача, що з плином часу не меншає.

У  творчому доробку письменника -  20 романів, кілька повістей, десятки оповідань, публіцистичних і літературно-критичних статей, есе, п'єси, кіносценарії.

       Все життя Загребельний вів щоденник, що заповідав  опублікувати через 20 років після своєї смерті. Письменник помер  від туберкульозу у 2009 р.  на 84-му році життя. Кілька років він не піднімався з ліжка і майже не говорив.

Павло Загребельний сьогодні є одним з найпопулярніших українських письменників, чия творча спадщина приваблює все більше нових читачів. Його твори відомі далеко за межами України, перекладалися багатьма мовами світу, неодноразово екранізувалися.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий