понедельник, августа 04, 2014

Відомі письменники - учасники Першої світової війни

     100 років тому почалася одна із найстрашніших  трагедій ХХ століття - Перша світова війна. Мало хто знає, що в цій війні брали участь відомі письменники з різних країн світу. Когось призвали в армію, а хтось добровільно відправився на фронт.
        Пропонуємо вам цікаві факти щодо цього.


      С. Моем. Англійський письменник служив в роки Першої світової війни в британському Червоному Хресті і входив до числа так званих «літераторів - водіїв автомобілів швидкої допомоги». Крім нього в цей список входили ще 23 відомих письменника з Великобританії та США.

     Я. Гашек. Під час війни письменник воював у трьох арміях - Австро-угорській, Чехословацькому корпусі і в Червоній армії. Велика частина його бойового шляху проходила по Україні: в Галичині, на Волині та  Києвщині.

      О. І. Купрін.  З листопада 1914 по травень 1915 р. письменник перебував у діючій армії, де якийсь час командував резервною ротою, розташованою в Гельсінгфорсі. У травні 1915 р. його демобілізували за станом здоров'я.

     Д.Р.Р. Толкієн. У 1914 р.  письменник йде добровольцем на фронт. Йому судилося опинитися в центрі м'ясорубки на річці Соммі, де загинули десятки тисяч його співвітчизників. Смерть оминула майбутнього письменника стороною, але його наздогнала інша страшна напасть - «окопна лихоманка» - висипний тиф, яким Толкієн хворів двічі. Хвороба протікала вкрай важко, і перемогти її повністю вдалося тільки восени 1918 р.

      М.С. Гумільов.  Практично з перших днів війни поет служив  в першому ескадроні лейб-гвардії Її Величності імператриці Олександри Федорівни і незабаром відправився на передову, до кордону зі Східною Прусією. Вже через три місяці він був нагороджений Георгіївським хрестом 4-го ступеня, потім - 3-го ступеня, а в  березні 1916 р.  отримав перший офіцерський чин прапорщика з переведенням до 5-го Олександрійського гусарського полку. У квітні 1917 р. зі штабу полку прийшло повідомлення про нагородження прапорщика Гумільова орденом Святого Станіслава 3-го ступеня, але поет не встиг його отримати, оскільки Росія була виведена з війни Брестським миром. У квітні 1918 р. поет повернувся додому.

      Е.М. Ремарк. Майбутній письменник був призваний на війну  у віці 18 років. У липні 1917 р. через поранення він потрапив у шпиталь, де і пробув до кінця війни. Враження письменника, що залишилися від війни, вилилися в роман «На Західному фронті без змін».

     М.М. Зощенко. У перші місяці війни письменник  закінчив прискорені  курси  і став прапорщиком, потім -  поручиком. У ході проведення німецькими солдатами газової атаки, отримав отруєння і потрапив у шпиталь. За роки війни був нагороджений 4-ма орденами, а також представлений до п'ятого ордену, але не отримав його у зв'язку із революційними подіями  1917 р.

      Е. Хемінгуей. З перших днів війни американський письменник хотів служити в армії, однак через поганий зір йому довго відмовляли. Але він все-таки зумів потрапити на фронт Першої світової війни в Італії, записавшись шофером-добровольцем Червоного Хреста. 8 липня 1918 р., рятуючи пораненого італійського снайпера, потрапив під вогонь австрійських кулеметів. У шпиталі з нього вийняли 26 осколків, при цьому на його тілі було понад двісті ран. 21 січня 1919 р. Хемінгуей повернувся до США героєм - про нього писали всі центральні газети як про першого американця, пораненого на італійському фронті. А король Італії нагородив його срібною медаллю «За доблесть» і «Військовим хрестом».

     В.П. Катаєв. У 1915 р.  письменник вступив добровольцем до діючої  армії. Почав службу рядовим на артилерійській батареї, потім став  прапорщиком. Двічі був поранений і отруювався газами. Через два роки Катаєву було присвоєно чин підпоручика, але отримати погони він не встиг. Нагороджений двома Георгіївськими хрестами і орденом Святої Анни IV ступеня з написом «За хоробрість». З першим офіцерським чином отримав особисте дворянство, що не передається у спадок.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий