среда, июня 24, 2015

Перший книгодрукар Європи

  Умовно днем ​​народження німецького винахідника Іоганна Гутенберга вважають 24 червня 1400 р.  Хоча за іншими відомостями він народився у 1397 р. Тим не менш, у цьому році все прогресивне людство відзначає 615 років від дня народження великого книгодрукаря.

  До появи друкарського верстата книга вважалася величезним надбанням, рідкістю і високо цінувалася. На виробництво одного примірника книги витрачалися місяці, іноді роки праці переписувачів та художників. Мати бібліотеку у власності могла дозволити собі тільки дуже багата людина.
  Суть винаходу Гутенберга полягає в тому, що він придумав металеві літери, з яких можна було скласти будь-який текст. Його заслуга полягала, головним чином, в тому, що він об'єднав всі елементи друкування в ефективну систему виробництва. Він створив не просто один пристрій  і навіть не цілу серію технічних механізмів, а  повний промисловий процес книгодрукування.
  Подібна робота вимагала великих фінансових вкладень, тому, надрукувавши перше видання, Гутенберг уклав договір про фінансову підтримку з купцем Іоганном Фустом. На його гроші він разом зі своїм помічником Петером Шеффером створив вже справжню друкарню.

  У 1452 р. Гутенберг надрукував Біблію, визнану шедевром поліграфічного мистецтва. Її тираж був досить значний для того часу - 300 прим. Нині всі збережені  примірники цього видання представляють величезну рідкість.

  Винахід приніс такий великий прибуток, що Фуст вирішив забрати справу у свої руки і, змовившись з Шеффером, затіяв проти Гутенберга тяжбу, в результаті якої Фуст був оголошений господарем друкарні і власником усіх видань.
  Але Гутенберг не опустив руки, він вліз у борги, створив іншу друкарню і випустив нове видання Біблії, надрукував підручник граматики латинської мови, календарі, Псалтир, а також перший в Європі друкарський тлумачний словник під назвою «Католікон» -  всього близько 50 книг. Але за життя він ніяких нагород і визнання не отримав і тихо помер у безвісності.
   Винахід Гутенберга швидко поширився по всіх країнах Європи. Вже до 1500 року друкарні працювали більш ніж у 200 містах різних країн, їхня загальна  кількість наближалося до 2 тис. Як підрахували дослідники, за перші п'ятдесят років існування друкарства загальний тираж книг перевищив 20 млн  прим. Таким чином, за цей час людство отримало більше книг, ніж за сотні років до цього.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий