среда, апреля 20, 2016

Цікаві факти з життя Шарлотти Бронте

21 квітня 2016 р. виповнюється 200 років від дня народження однієї з найвідоміших представниць англійського романтизму і реалізму Шарлотти Бронте. Феномен її популярності пояснити неможливо. Письменниця у найвищому ступені володіла тим, що Гете називав секретом генія - здатністю втілювати все, що  доводилося бачити і відчувати. Тому її творчість, немов магніт, з кожним роком притягує нових шанувальників.
Пропонуємо цікаві факти з життя знаменитої письменниці.


Шарлотта Бронте народилася в багатодітній родині сільського священика-ірландця. Коли їй було 4 роки, померла мати, залишивши сиротами п'ять дочок і сина. Батько, який любив усамітнення,  мало уваги звертав на виховання дітей. Вони були надані самим собі і турботам 8-річної старшої сестри Марії, на яку впав обов'язок вести убоге господарство.

У 1824 р. Шарлотту разом з трьома сестрами батько віддав до безкоштовного сирітського притулку для дітей духовенства, але через рік змушений був забрати: притулок вразила епідемія тифу, від якого померли дві старші дочки. 9-річна Шарлотта продовжила вдома свою освіту, в тиші і самоті віддаючись своїй схильності до письменництва.

Шарлотта була невисокого зросту та тендітної статури. Вона носила окуляри, щоб виправити короткозорість, і вважала себе некрасивою.

Дівчина, вимушена була працювати гувернанткою, мріяла відкрити свій пансіон для дівчаток. Але створити свій навчальний заклад їй не вдалося: відсутність коштів і зв'язків прирекла ідею пансіону на загибель.

Літературна обдарованість майбутньої письменниці виявилася рано, але шлях до визнання був для неї довгим і болісним. Першою спробою 20-річної Шарлотти потрапити до світу великої літератури став лист поетові Роберту Сауті, в якому вона просила оцінити її вірші. Підсумком листування стане її майбутня відмова від поезії на користь прози. Однак кілька її поетичних робіт та перекладів все ж було опубліковано.

Переконання, що література - не жіноча справа, було дуже поширеним явищем в Європі того часу. Тому, публікуючись, сестри Бронте вирішили взяти собі чоловічі псевдоніми. У 1846 р. з'явилося невелика збірка їхніх віршів під псевдонімом Коррер (Шарлотта), Елліс (Емілія) і Актон (Анна) Белль, що залишилася непоміченою публікою (продано було всього 2 примірника). Але невдача не засмутила сестер-письменниць, і вони з тим же захопленням взялися за написання оповідань у прозі: Шарлотта написала повість «Учитель», Емілія - ​​«Грозовий перевал»,  Анна - «Агнес Грей». Останні дві повісті знайшли собі видавця, a «Учитель» був відкинутий усіма. Незважаючи на це, Шарлотта з властивим їй запалом і пристрастю продовжувала свою літературну діяльність.

У жовтні 1849 р. з'явився її новий роман «Джейн Ейр», що приніс їй перший літературний успіх і визнання. Згодом про роман будуть багато сперечатися, писати, досліджувати, екранізувати і кожен раз захоплюватися. Тому що ця книга - з тих, що здатні змінювати душу вдумливого і чуйного читача.

Однак разом з успіхом приходить біда. Спочатку від туберкульозу помирає брат Бренуелл, а потім і сестри Емілі і Енн. Щоб заглушити своє горе, Шарлотта з головою поринула в літературу. Саме в книгах зародився так званий «літературний фемінізм», адже героїні її романів були сильними дівчатами, втім, як й сама письменниця.

У 1848-1849 рр. Шарлотта Бронте написала другий зі своїх опублікованих романів - «Шерлі». А через два роки - свою останню книгу - «Віллетт», що так само стала виходити під іншою назвою - «Містечко». Можна сказати, що в цій книзі письменниця зігнала на своїй героїні власний біль від втрати сім'ї. Роман став останнім твором, що його Шарлотта встигла закінчити.

Чоловіки робили Шарлотті пропозиції руки і серця безліч разів, але майже всіх вона відкидала. Про свого єдиного чоловіка в пору знайомства  спочатку відгукувалася невтішно, не знаходячи в ньому ніяких позитивних якостей. Але з часом вона змінила гнів на милість і відповіла наполегливому нареченому - священику Артуру Беллу Ніколлсу - згодою. Їхній шлюб був щасливим, але недовгим - тривав лише рік. Шарлотта померла на пізньому терміні вагітності у віці 38 років. Офіційно причиною смерті є туберкульоз, проте впевненості у діагнозі немає і до цього дня. Письменниця була похована в родинному склепі у церкві Св. Михайла.

Незадовго до своєї смерті Шарлотта почала роман «Емма», що, за оцінками критиків, повинен був стати такою ж сенсацією, як і «Джейн Ейр». Але вона встигла написати лише два розділи цієї книги. У 2003 р.  ірландська письменниця і журналістка Клер Бойлан видала вільне продовження цього незакінченого роману під назвою «Емма Браун».


После  смерти писательницы был издан её первый литературный опыт – роман «Учитель». 

Найвідоміший роман Шарлотти Бронте «Джейн Ейр» був екранізований 9 разів, останній - у 2011 р.

На честь Шарлотти Бронте названий кратер на Меркурії.

У селі Хауорт (Західний Йоркшир, Англія) знаходиться музей сестер Бронте. Для тих, хто шукає джерело натхнення, знайде для себе тут все - адже саме в цьому будинку провели більшу частину свого життя сестри Шарлотта, Емілі  та Енн , і в цих стінах були написані найзнаменитіші їхні твори.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий