пятница, января 09, 2015

125-річчя Карела Чапека

    8 січня 2015 року виповнилося 125 років від дня народження відомого чеського письменника Карела Чапека.

  Письменник мав багато талантів. Яскравий журналіст, дотепний публіцист, він писав дошкульні фейлетони, нариси, статті, непогано малював, досить вдало ілюструючи власні твори. З усіх талантів, якими природа щедро наділила Карела Чапека, один був визначальний — працелюбність. Якось на запитання журналіста: «Що ви робите, коли вам немає чого робити?» — він відповів: «Працюю!».
  Жахи Першої світової війни сформували світогляд письменника як прихильника демократії та гуманізму. Цьому кредо він залишився вірним на все життя. Уже будучи знаменитим і потрібним, письменник був змушений емігрувати, адже в Чехії 1930-х років дотримуватися антифашистських переконань було досить небезпечно.
   Чапек вміло поєднував у своїй творчості науково-фантастичні, утопічні мотиви і сатиру. Саме він придумав термін «робот», включивши в дію п'єси «RUR» людиноподібні механізми.
   Карел Чапек створив багато творів за дуже різними темами і жанрами, від дитячих казок до філософських детективів. Він вважав за необхідне попередити людство про загрози хибного застосування технологій, хоча тоді вони були й не настільки розвинутими, як нині. Його твори мали на меті впевнити кожному щодо абсурдності воєн, і це стало його духовним заповітом.
   Пропонуємо згадати найвідоміші книги Карела Чапека.

  «Війна з саламандрами» - вершина творчості письменника, в якому він виступав проти знецінення людських відносин і фашизму. Це не тільки утопія, але й роман-попередження. Нешкідливі істоти саламандри на сторінках роману перетворюються на руйнівну силу, що загрожує загибеллю всьому людству.

   «R.U.R.». Дія п'єси розгортається на фабриці, де виробляють «штучних людей» - роботів. Вони цілком здатні міркувати, але при цьому, здається, завжди раді служити людству. Головне питання твору -  чи справедливо  їх експлуатувати і якими наслідками це може обернутися.

   «Фабрика абсолюту» - роман, що розповідає про винахід «божественної» енергії - «абсолюту», перевиробництво якого призводить до світової війни.

   «Засіб Макропулоса» - комедія з двома переплетеними сюжетними лініями. Одна - про розпусну і стервозну співачку, яка живе під різними іменами більше трьохсот років, завдяки прийнятому нею  еліксиру життя. Термін дії його добігає кінця, і вона відчайдушно шукає його рецепт. Друга лінія - тяжба, що триває більше ста років, за маєток з багатими родовищами вугілля.
 Автор розмірковує про цінності життя і безсмертя, про те, як воно руйнує і знищує людей. Він робить висновок - вічне життя не потрібно.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий