пятница, апреля 24, 2015

Бібліотеці Конгресу США - 215 років

  24 квітня 2015 р. Бібліотека конгресу США - найбільша бібліотека світу - відзначає 215 років з дня свого заснування. Вона була  заснована у 1800 р., коли президент США Джон Адамс підписав закон про перенесення столиці держави з Філадельфії до Вашингтона. У законі серед іншого містився пункт про виділення 5 000 $ (тоді вельми значна сума) «на придбання книг, що можуть знадобитися Конгресу, і створення відповідного приміщення для їхнього зберігання». У цьому ж законі також визначалися правила функціонування бібліотеки, за якими її відвідування та доступ до ресурсів отримували лише президент та віце-президент США, члени Сенату США та Палати представників (Конгрес США). Тому бібліотека одержала назву «Бібліотека Конгресу».

  Важливу роль у розширенні бібліотеки грав президент Томас Джефферсон. Будучи енциклопедично освіченою людиною і бібліофілом, він у міру сил поповнював фонди, а після спалення Вашингтона в англо-американській війні 1812 р. продав уряду свою велику бібліотеку в 7 тис. прим. з тим, щоб створити ядро Бібліотеки Конгресу. З тих пір друга визнана назва бібліотеки - «Бібліотека Джефферсона».
  Доля бібліотеки була непростою: у середині ХIХ ст. їй довелося пережити дві пожежі, в результаті яких згоріла величезна кількість книг. Але американці кожен раз відновлювали свою національну гордість і збирали кошти на поповнення книжкового фонду.
  Сьогодні бібліотека складається з трьох великих будівель, з'єднаних підземними галереями. Найстаріша будівля  була спеціально побудована для бібліотеки  у 1897 р. (дві інші - у 40-х і 80-х рр. ХХ століття). Стара частина бібліотеки має статус історичної пам'ятки і захоплює монументальною пишністю архітектури, масштабами просторих читальних залів, багатством декору та оздоблення інтер'єрів. Депозитарій знаходиться окремо, у сільській місцевості штату Вірджинія.
  Загальний обсяг фондів Бібліотеки нараховує понад 158 млн одиниць збереження, в тому числі: понад 35 млн книг та інших друкованих матеріалів 470 мовами; більше 68 млн рукописів; найбільша у Північній Америці колекція рідкісних видань, в тому числі Біблія Гутенберга; більше 1 млн публікацій Федерального уряду США; 1 млн випусків газет за останні три століття; 33 тис. томів газетних підшивок; 500 тис. котушок мікрофільмів; понад 6 тис. назв коміксів; найбільша у світі колекція законодавчих матеріалів; фільми; 5,3 млн мап, у т. ч. мапа 1507 р., на якій вперше використовується назва «Америка»; нотні видання; 2,9 млн звукозаписів; колекція музичних інструментів, у т. ч. скрипка Страдіварі «Беттс».

  Бібліотека веде велику наукову, громадську та просвітницьку роботу, будучи важливим гуманітарним центром країни. Відвідування Бібліотеки Конгресу, як правило, включені до усіх екскурсійних програм.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий