вторник, апреля 14, 2015

Секрет середньовічних бібліотек

 Винахід друкарської машини став епохальною подією для розвитку книгодрукарства. До цього фоліанти були рукописними, а їхня ціна - просто фантастичною, адже над кожною книгою довго трудилися ченці, і процес переписування розтягувався часом на роки.
   Щоб уберегти рукописи від шахраїв і злодіїв, у перших бібліотеках прийнято було прикріплювати книги до полиць ланцюгами такої довжини, щоб з книгою можна було працювати, але в той же час винести її з приміщення було неможливо.   Така практика була поширена в читальних залах бібліотек, починаючи з середньовіччя по XVIII сторіччя. Книги на полицях стояли інакше, ніж зараз, - корінцем від читача. Це давало змогу не заплутувати ланцюг, коли книгу знімали з полиці.
   Сьогодні у світі є кілька бібліотек, де й досі  збереглися книги з ланцюгами.
  Бібліотека Херефордського кафедрального собору (Англія) – найбільша у світі бібліотека з прикованими книгами. Найголовнішою цінністю бібліотеки є найбільша карта світу «Mappa Mundi», складена Річардом де Белло в кінці XIII - початку XIV ст.
  Бібліотека Зютфен (Нідерланди). Її створення відноситься до XVI ст. Кожна книга бібліотеки забезпечена металевою застібкою, до якої приєднаний металевий ланцюг, що проходить через стрижень, котрий фіксується в певному місці в книжковій шафі.
  У середні віки бібліотека користувалася великою популярністю, і була схожа на місце, де збирається вся просунута молодь міста. 

  Бібліотека Франциска Трігг (Англія)  заснована у 1598 р. в місті Грентем. Є найстарішою з бібліотек, де дозволено користуватися особам, які не мають відношення до духовенства або освіті.  Сьогодні у бібліотеці зберігається 80 прикованих книг.

  Бібліотека королівської гімназії (Гілфорд, Англія) - одна з небагатьох шкільних бібліотек, що збереглися.

  Бібліотека в Умборн-Мінстері (Англія) заснована у 1686 р. Колекція прикованих книг  налічує 150 примірників.

  Бібліотека Малатести (Чезену, Італія) - найстаріша публічна читальня в Європі, перебуває під охороною ЮНЕСКО.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий