понедельник, апреля 06, 2015

Робот-бібліотекар


 У відомому фантастичному романі Герберта Уеллса «Машина часу», опублікованому у кінці ХІХ століття, головний герой, перемістившись в майбутнє, потрапляє до бібліотеки, керованої  роботом. Понад століття тому цей епізод роману сприймався, швидше за все, як ще одна авторська фантазія, далека від практичного втілення.
  Сьогодні прозорливість письменника щодо майбутньої роботизації бібліотек знаходить підтвердження в практиці роботи багатьох сучасних бібліотек.
  Так, публічна бібліотека Вестпорта штату Коннектикут (США) стала першою американською організацією, що використовує в своїй роботі роботів. Роботи не замінюють живий персонал, а використовуються  як незвичайне обладнання, за допомогою якого підлітки навчаються основам комп'ютерного програмування і набувають в неформальній обстановці досвід критичного мислення та усунення неполадок у роботі різних електронних пристроїв. Публіці були представлені два гуманоїдних робота, які вільно пересуваються, можуть танцювати і говорять 19  мовами.


  А в бібліотеці Чиказького університету, де книги зберігаються у спеціальних триярусних стелажах, спеціальна конструкція самостійно виявляє потрібну книгу із загальної колекції в 3,5 млн примірників. Середній час пошуку п'яти книг становить близько двох з половиною хвилин. Людина з подібним завданням не завжди може впоратися і за дві години. Втім, повністю від ручної праці керівництво бібліотеки поки відмовлятися не збирається.

  В Японії створили робота, який дозволяє читати книги в бібліотеці, не заходячи в неї. Він являє собою коробку 50 на 45 см на колесах, забезпечену цифровою відеокамерою і особливою ​​механічною рукою. Управління електронним бібліотекарем здійснюється через Інтернет. Для пересування між книжковими полицями і об'їзду різних  перешкод машина використовує лазерну систему. Вона здатна вибрати книгу і своїми механічними пальцями перегортати сторінки, передаючи зміст на дисплей користувача.
   Робот призначений для зайнятих людей, в яких немає часу ходити до бібліотек. Тепер вони можуть читати книги, навіть якщо бібліотека закрита. Однак металевий бібліотекар не здатний повертати книги назад, й   розробники готові зайнятися його модернізацією. Щоб перевірити робота в «реальному житті», його запустять в одну з бібліотек.

  В Іспанії вважають, що бібліотеки - це найкраще місце, щоб почати вводити роботів в громадські місця або, принаймні, почати показувати, що їхня присутність можлива і корисна.
  Так, група дослідників з лабораторії університету Кастелло створила дослідний зразок мобільного робота-бібліотекаря. «Бібліотекар» являє собою маніпулятор на трьох колесах, оснащений інфрачервоними датчиками, що дозволяють йому пересуватися, сканером, за допомогою якого він здатний читати назву і знайти потрібну книгу. Також він має систему розпізнавання мови, що дозволяє йому отримати замовлення від відвідувачів. Після того, як головний комп'ютер обробить замовлення, роботу повідомляється інформація про орієнтоване місцезнаходження книги. Після чого він їде до вказаного місця і переглядає книги в радіусі чотирьох метрів. Знайшовши потрібну книгу, приносить її відвідувачеві. Щоб робот не приносив шкоди книгам, його оснастили спеціальною системою.
  Робототехніки сподіваються, що через кілька років для їхньої машин знайдеться місце в книгосховищах.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий