вторник, июля 23, 2013

Літературні прототипи


Вважається, що літературний герой - вигадка автора. Найчастіше це правда: талант письменника збирає дрібні особливості і деталі в один досконалий літературний характер. Однак у багатьох відомих літературних героїв є прототипи, які існували у реальному житті.
  Наведемо декілька прикладів.

Джеймс Бонд. Прототипом відомого агента 007 послужив принц Бернард Ван Ліппе-Бістерфельд - вишуканий чоловік, схильний до авантюр, який володів князівським титулом і дружиною - голландською принцесою.
Перша з книг про пригоди Джеймса Бонда - «Казино Рояль» - була написана англійським розвідником Яном Флемінгом у 1953 р., тобто через деякий час після того, як Флемінг, згідно із службовим обов’язком,  був приставлений до стеження за тим самим принцом Бернардом, який переметнувся із служби Німеччини до англійської розвідки.

Карлсон. Цей літературний герой може похвалитися, мабуть, самою неймовірною і міфологізованою історією свого образу. Вважається, що його можливим прототипом був ... Герман Герінг. І незважаючи на те, що родичі шведської казкарки рішуче спростовують цю версію, вона до цих пір активно обговорюється. Прихильники даної теорії згадують, що Астрід Ліндгрен і Герінг познайомилися у 20-ті роки ХХ ст., коли майбутній представник фюрера влаштовував авіашоу в Швеції. Тоді Герінг був чоловіком «у розквіті сил», як любить повторювати про себе Карлсон. Після Першої світової війни Герінг прославився як льотчик-ас, який володів певною харизмою, а також ... непоганим апетитом. Деякі припускають, що моторчик за спиною у Карлсона - це натяк на льотну практику Герінга.
Цілком можливо, що яскравий образ молодого німця залишився у пам'яті відомої шведської письменниці і вплинув на появу чарівного героя Карлсона.

Пітер Пен. Прообразом одного з найпопулярніших персонажів дитячої літератури XX століття послужив син Сільвії та Артура Девісів - Майкл. Знайомство із сім'єю Девісів подарувало шотландському письменнику Джеймсу Метью Баррі, до того часу вже відомому драматургу, його головного героя. Вигаданий хлопчик Пітер Пен став ровесником Майкла  і запозичив від нього деякі риси характеру.   
Незважаючи на це, казка була присвячена старшому братові письменника - Девіду, який загинув за день до свого 14-річчя,  залишившись у пам'яті родини вічно юним.

Професор Преображенський. Прообразом цього героя з відомого твору Михайла Булгакова «Собаче серце» став хірург Самуїл Абрамович Воронов, який здійснив справжній фурор в європейській медицині у першій чверті ХХ ст. У своїй практиці доктор Воронов абсолютно легально, з метою омолоджування організму, пересаджував залози мавп людині. Більше того, шумиха навколо нього була виправдана - перші проведені операції дали бажаний ефект. Газети писали про те, що завдяки такій процедурі навіть діти з відхиленнями у розумовому розвитку знаходили жвавість розуму. За системою Воронова лікувалися тисячі людей, проте з часом деякі пацієнти відчули погіршення у стані здоров'я, пішли чутки про те, що результати цього лікування - лише самонавіювання. Доктор був визнаний шарлатаном, а його ім'я зникло з європейської науки аж до 90-х років, коли його роботи знов стали обговорюватися.

Лоліта. Біограф Володимира Набокова Брайан Бойд повідомляє, що під час роботи над книгою автор у пошуках історії про нещасні випадки і насильства нерідко переглядав криміналістичні рубрики у пресі. Історія, що відбулася у 1948 р. з Франком Ласаллем і Саллі Хорнер явно привернула його увагу. Газети повідомляли, що чоловік середніх років, всупереч усім правилам моралі, вкрав 15-річну дівчинку з будинку в Нью-Джерсі і утримував її при собі протягом майже 2 років, поки дівчинку не знайшли. Так само, як і герой «Лоліти», він видавав її за свою доньку.
У «Лоліті»  згадується цей факт. Головний герой Гумберт Гумберт запитує себе: «Чи зробив я з нею те ж саме, що Франк Ласалль, 50-річний механік, зробив з 15-річною Саллі Хорнер у 48-му?»

Робінзон Крузо. Реальний прототип відомої книги Даніеля Дефо Олександр Селькирк на початку XVІІІ ст. служив боцманом на галері «Сенкпор». Якось він посварився зі своїм капітаном і зажадав висадити себе на найближчому безлюдному острові, будучи впевненим у тому, що через кілька днів його неодмінно підбере який-небудь інший корабель. Але в цьому він глибоко помилявся. Йому довелося провести цілих чотири роки на самоті. Через цей час його випадково виявили матроси британського судна, які були вкрай здивовані, зустрівши на дикому острові людину, зарослого волоссям і одягненого у козині шкури. Олександр Селькирк не міг сказати ні слова, він практично розучився говорити. Тільки провівши кілька днів серед людей, він зміг розповісти, про те, що з ним відбувалося.
Одна з місцевих газет опублікувала його пригодницьку історію, що була настільки незвичайною, що у багатьох виникали сумніви про те, що подібне взагалі могло відбуватися у реальному житті. Саме ця публікація надихнула Дефо, який раніше не займався літературною діяльністю, на написання усіма відомого роману. Звичайно, у книзі він спотворив деякі факти, наприклад, свого героя він відправив туди не на 4, а на 28 років.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий